Straka čiernozobá

(Pica pica)

Charakteristika:

Krkavcovitý vták s dlhým zužujúcim sa chvostom. Má výrazne kontrastné operenie - biele ramená, biele brucho, čierne prsia a hlavu, modročierne krídla a biele špičky krídel s čiernymi pásmi. Mladé jedince majú kratší chvost a sú bledšie.V slnečnom svetle hrá perie straky dúhovými farbami - modrý, purpurový a zelený lesk. Straky pri kráčaní majú dôstojný výraz avšak mierne klátivú chôdzu. Na Slovensku je rozšírená po celom území. Stavia si hniezda ojedinele až do nadmorskej výšky 2000m, bežne do 1000m.

Potrava

Hmyz, pavúky, červy, drobné ulitníky, obilie, odpadky, v lete vajcia a mláďatá. Na jeseň a v zime sa živia semenami, obilím a ovocnými plodmi.

Výskyt

Poľnohospodárska pôda so živými plotmi, okraje zalesnených oblastí, parky, kultúrna krajina.

Hniezdenie

Straka si stavia veľké klenuté hniezdo zo suchých konárov a blata vysoko v korunách stromov, ktoré je zakryté strieškou z konárikov. Hniezdo je vystlané jemnými korienkami, rastlinnými vláknami chĺpkami. Partneri žijú v trvalom zväzku. Máva 1 znášku po 5-8 vajec.

Straka má záľubu v konzumovaní vajec a mláďat spevavcov. Výskum však ukazuje, že na populáciu spevavcov to má len malý vplyv.

Audio