Glezg hrubozobý

(Coccothraustes coccothraustes)

Charakteristika:

Glezg má výrazný hrubý zobák, ktorým vie rozbíjať kôstky čerešní i orechov. V letnom období sa zdržiava na vrcholcoch stromov, v zime zlieta i na zem, kde zbiera semená zo zeme. na vyrušenie reaguje veľmi rýchlo - odletí. Sfarbenie glezga hrubozobého je tiež veľmi výrazné, má zlatohneu hlavu s čiernou škvnou na brade, tmavohnedý chrbát, na krídlach biele a žlté pruhy, na chvoste má širokú bielu špičku. Samice sú sfarbené  menej výrazne. Rád sa zdržiava v listnatých lesoch, ihličnatým sa vyhýba. Obľubuje porasty bukov, dubov a jaseňov, má rád aj lužné lesy. Občas si postaví hniezdo i v parku či veľkej záhrade. Na zimu väčšina populácie odlieta do západnej a južnej Európy. Na Slovensku ho možno nájsť skôr v stredných a nižších polohách.

Potrava

Veľké semená, vrátane kôstkovíc - čerešne, olivy a bobule zo stromov - bukvice, žalude, semená javorov a hrabov. V zime zbiera semená zo zeme, na jar puky a výhonky a v hniezdnom období aj hmyz.

Výskyt

Vyskytuje sa v listnatých lesoch, sadoch, olivových hájoch a veľkých záhradách.

Hniezdenie

Stavia si hniezdo v starých stromoch. Na stavbu neporiadneho hniezda používa vetvičky, korienky a mach, či steblá. Máva iba 1 znášku po 4-5 vajec.

Mláďatá kŕmi húsenicami, a preto sa jeho znáška načasovaním prispôsobuje výskytu húseníc.

Audio