Rybárik riečny

(Alcedo atthis)

Charakteristika:

Rybárik riečny má zavalité telo s krátkym chvostom, veľkou hlavou a dlhým zobákom. Má nádherne modro-tyrkysovo sfarbený chrbát, ktorý veľmi dobre vyniká najmä počas rýchleho letu tesne ponad vodnú plochu. Samci majú ostrý zobák sfarbený na čierno, samice ho majú pri koreni červený. Mladé vtáky sú menej žiarivo sfarbené a majú sivé nohy. Loví drobné rybky, tak že sa strmhlav spustí k vode a naberie ich do zobáka.  

Potrava

Malé rybky, žubrienky, žabky a vodný hmyz.

Výskyt

Rybárik sa vyskytuje pri čistých potokoch a riečkach, kde nájde dostatok drobných rýb. Mimo hniezdenia sa vyskytuje aj pri veĺmi malých vodných plochách alebo naopak - na morskom pobreží. Populácie rybárika sú čiastočne sťahovavé, na Slovensku sa vyskytuje na celej oblasti, ale iba v malom počte. Jeho prirodzených oblastí na hniezdenie ubúda vďaka nešetrnej úprave vodných zdrojov. Nemá rád ani príliš tuhé zimy.

Hniezdenie

Podzemné nory vyhrabané v riečnom brehu. Bývajú dlhé 1 meter a na konci sa rozširujú do hniezdnej dutiny.Máva 2-3 znášky po 6-8 vajec.

Rybárik riečny často pokojne sedáva na brehu a hoci má sýte výrazné farby, ľahko ho môžeme za zhoršenej viditeľnosti alebo i v tieni prehliadnuť.

Audio