Charakteristika:

Vták s typicky vidlicovitým chvostom, tmavým lesklým perím na chrbte  a krídlach a s bielym bruškom. Má veľmi elegantný let, ľahko mení smer, pričom chvost využíva ako kormidlo a točí sa vo vzduchu zo strany na stranu. Aj počas letu jasne vidno červenú bradu a dlhé výbežky na chvoste, preto si ju ťažko možno pomýliť s iným druhom vtákov. Výnimkou je jej príbuzný druh lastovička červenochrbtá, ktorá sa od lastovičky domovej odlišuje  hnedočerveným golierikom a oranžovožltohnedou kostrčou. Pri nepriaznivom počasí a nízkom tlaku lietajú nízko, nad vodnou hladinou lietajú tak blízko, že zbierajú hmyz prakticky priamo z vody. Na konci leta odlieta na africké zimoviská. tesne pred odletom sa lastovičky zhlukujú vo veľkom počte a posedávajú na drôtoch elektrického vedenia. Lastovičiek v posledných rokoch ubúda, čo môže byť spôsobené aj poklesom počtu lietajúceho hmyzu.

Potrava

Hmyz, najmä veľké muchy, ktorý chytá počas letu rovno do zobáka.

Výskyt

Trávnaté alebo skultivované riečne údolia, otvorené trávnaté plochy, obrobené územia so živými plotmi, okraje miest, otvorené kultivované krajiny s dedinami, statkami a chlievmi.

Hniezdenie

Lastovička domová si hniezdo stavia vnútri budov - chlievoch, stodolách, chodbách domov, prípadne aj pod mostovými oblúkmi. Hniezdo je v tvare misky vyrobenej z ílu a slín, spevnené steblami tráv. Býva prilepené na stene len niekoľko centimetrov pod stropom. Máva 2-3 znášky po 4-6 vajec.